Sprievodca Fotoaparátov iPhone

Stlačte spúšť fotoaparátu a iPhone urobí zvyšok za vás

Všimli ste si, že firma Apple v roku 2007 vypustila zo svojho názvu slovo computers? Áno, už je to rok, kedy bol predstavený iPhone, ktorý je aktuálne nielen najobľúbenejší smartfón na svete, ale podľa štatistík na flickr.com je to aj najpoužívanejší digitálny fotoaparát.

Zatiaľ čo dnes iPhony ponúkajú technicky veľmi vyspelé kamery s niekoľkými objektívmi, pôvodné iPhony boli v tomto smere prekvapivo skromné. Prvý iPhone z roku 2007 obsahoval len zadnú kameru 2Mpx a kvalita snímok nebola príliš uspokojivá. Vylepšenie prišlo v roku 2009 s 3Mpx a možnosťou natáčať video, pribudli aj softvérové ​​funkcie ako automatické zaostrovanie.

iPhone 4

 • o rok neskôr ponúkol hlavne prednú kameru 0,3 Mpx a taktiež navýšenie rozlíšenia zadného fotoaparátu na 5Mpx, LED blesk a päťnásobný digitálny zoom. Nasledujúca 4eska priniesla 8Mpx, svetelnosť 2,4 a čistejšie snímky.


iPhone 5

 • z roku 2012 vylepšil prednú selfie kameru na 1,2Mpx a zadný objektív dostal ochranu pred poškriabaním v podobe zafírového skla. 5eska navýšila veľkosť snímača a svetelnosť zadného objektívu na 2,2.


iPhone 6

 • prišli s optickou stabilizáciou, zadná kamera sa vyšplhala na 12 Mpx (rozlíšenie, ktoré sa doteraz používa aj u najnovších modelov) a tiež predný senzor sa dočkal zväčšenia vrátane zlepšenia svetelnosti. S upgradom na iOS 14 je od rady 6s možný režim burst pre zhotovovanie sekvencie fotiek.

iPhone 7

 • pokračovali v trende dokonalejších snímok za horších svetelných podmienok vylepšením clony na 1,8. Zásadným upgradom bolo ale zdvojenie zadnej kamery a teda optický zoom prepínaním medzi základným širokouhlým a novým teleobjektívom. Objavil sa portrétny režim s pôsobivým bokeh efektom, teda rozostreným pozadím.

Hlavným trendom ďalšieho vývoja je zlepšovanie funkcií pre spracovávanie snímok. Ako vyzerajú kamery najmodernejších iPhonov z našej ponuky sme zhrnuli nižšie.

Pozn. Mpx sú megapixely, čím menšie je číslo clony, tým viac svetla prechádza k snímaču. Optická stabilizácia obrazu je vstavaná u všetkých nasledujúcich kamier okrem utlra širokouhlých.

iPhone 8

 • sa Apple sústredil na zväčšenie a zrýchlenie snímača. Spolu s uvedením iOS 11 bola pridaná podpora aplikácií rozšírenej reality (augmented reality) na spájanie digitálnych virtuálnych objektov s realitou snímanou kamerou.


iPhone X

 • ponúkol zvislé usporiadanie dvojitej zadnej kamery a portrétny režim už v základnom modely. Do jeho prednej kamery bol zavedený systém trojrozmerného snímania (TrueDepth), ktorý umožnil rozpoznávanie tváre pre odomykanie iPhonu (Face ID). Face ID sa stal zásadnou súčasťou všetkých nasledujúcich modelových radov (okrem SE).

iPhone XS

 • priniesli vylepšené HDR (Smart HDR), ktoré naraz zhotovuje viac snímok s rôznou expozíciou, aby ich nakoniec spojilo do dokonalejšej fotografie.

iPhone 11

 • pribudol nočný režim pre dlhšiu expozíciu pri fotografovaní za horšieho svetla a bola upgradovaná predná kamera na 12 Mpx. Zadný teleobjektív bol vymenený za ultra širokouhlý so zorným uhlom 120° a zoomom 0,5x (teda 2x oddialením). Ten pribudol aj pri modeloch Pro, ale zároveň teleobjektív zostal.

iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

 • boli prvé modely s tromi zadnými kamerami. Možnosti použitého procesora dovolili celej rade 11 použiť umelú inteligenciu na rozpoznávanie objektov a vďaka tomu zlepšiť ostrosť fotiek (technológie Deep Fusion).


iPhone SE 2020

 • bolo rozlíšenie prednej kamery navýšené oproti prvému modelu z 1,2 na 7 Mpx. Zadný objektív síce zostal stále iba jeden, ale zlepšila sa svetelnosť na 1,8. Technológie spracovania snímok sú obdobné radu 11 (Smart HDR, portrétny režim), ale bez nočného režimu a Deep Fusion. Taktiež Face ID nie je podporované.

iPhone 12

 • ponúkla popri zdokonalení všetkých technológií spracovania obrazu aj vylepšenia svetelnosti základného objektívu na 1,6. Nočný režim je dostupný pre všetky kamery.


iPhone 12 Pro

 • sú po novom vybavené skenerom LiDAR pre laserové meranie vzdialenosti objektu, čo umožnilo presnejšie automatické zaostrenie aj v nočnom režime a ďalšie vylepšenia aplikácií rozšírenej reality.


iPhone 12 Pro Max

 • dostal väčší senzor, väčší zoom teleobjektívu a dokonalejšiu stabilizáciu priamo na snímači (sensor shift stabilization), technológiu prevzatú z veľkých zrkadloviek.

***

Fotografovanie sa skladá z expozície a zo spracovania fotografií. Apple sa snaží robiť s nasadením všetkého svojho know-how to druhé za nás. Je v tom veľmi úspešný, pretože má pod kontrolou vývoj celého systému. Umožňuje nám žiť svoje životy a ľahko zachytávať jeho skvelé okamihy bez toho, aby nás zaťažoval zložitými teóriami a technológiami.

 

Späť do obchodu